przeprowadzki firm Katowice

Doświadczenie czy wykształcenie?

Doświadczenie czy wykształcenie?

lut 28, 2021

Wiele młodych osób stających na progu dorosłości zaczyna się poważnie zastanawiać nad swoją własną przyszłością. Jednym z największych dylematów są te związane z pracą i zarobkami. Z pewnością wiele osób zastanawia się przede wszystkim czy ważniejsze jest dalsze zdobywanie wykształcenia, liczne kursy i zdobywanie wiedzy czy jednak doświadczenie budowane od samego początku. Mając przed sobą nieznaną przyszłość i ogromne wątpliwości, czasem bardzo ciężko jest podjąć ostateczna decyzję.

Doświadczenie

Posiadanie odpowiednio długiego i cennego doświadczenia jest niezwykle istotne w prawie każdym zawodzie. Na przykład operator koparki czy pomoc drogowa, który ma za sobą wiele lat stażu będzie doskonałym fachowcem i nie będzie miał raczej żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia w dowolnym czasie. Jednak, aby zdobyć doświadczenie należy kiedyś rozpocząć od pozycji ucznia i osoby całkowicie niedoświadczonej. Uprawnienia w każdym zawodzie są oczywiście bardzo istotne, natomiast doświadczenie pozwala wykorzystywać je w praktyce. Doświadczenie należy zdobywać już od pierwszych chwil kiedy to jest tylko możliwe. Każde praktyki, staże oraz kursy mogą być bardzo dobrym początkiem do zyskania potrzebnych umiejętności w nowej pracy i ciekawych możliwości zawodowych w przyszłości.

Wykształcenie

Najczęściej osoby wkraczające w dorosłość i kończące pewien etap edukacji, mają przeświadczenie, że wykształcenie to jedyna droga do zdobycia dobrego zatrudnienia i dobrze płatnej pracy. Choć w rzeczywistości wykształcenie jest niezwykle istotne, warto podchodzić do niego z odpowiednim podejściem. Przekonanie o tym, że wykształcenie jest najważniejsze i zapewni dobrą karierę, niestety może przynieść w późniejszym czasie duże rozczarowanie. Jeśli zdobycie wykształcenia zostanie jednak potraktowane wyłącznie jako jeden z wielu kolejnych kroków do osiągnięcia upatrzonego celu. Wykształcenie i coraz lepsze kwalifikacje można zdobywać przez całe życie, na przykład poprzez szkolenia zawodowe pozwalające na zdobywanie kolejnych umiejętności potrzebnych w obowiązkach zawodowych.

Cechy osobowości

Po pewnym czasie obecności na rynku pracy, większość osób zaczyna lepiej rozumieć co tak naprawdę jest ważne i się naprawdę liczy. Między innymi oprócz potrzebnego wykształcenia, kwalifikacji i wystarczająco długiego doświadczenia, znaczenie mają też indywidualne cechy osobowości. Takie zdolności jak przystosowywanie się do zmian i szybkie reagowanie na nieprzewidziane sytuacje, a także umiejętność zgodnej współpracy, to najbardziej cenione i poszukiwane cechy przez większość pracodawców. Poza polepszaniem swoich kwalifikacji, warto więc pracować także nad charakterem i rozwojem osobistym, który może być naprawdę niezwykle pomocny w zdobywaniu kolejnego awansu, bądź też zmianie pracy na nową i lepszą od poprzedniej. W trakcie edukacji szkolnej niestety nie zawsze można zdobyć wszystkie potrzebne umiejętności potrzebne w późniejszym czasie na rynku pracy.