przeprowadzki firm Katowice

Ogródek warzywny od podstaw

Ogródek warzywny od podstaw

cze 21, 2019

Stało się: postanowiliśmy samodzielnie uprawiać warzywa, mamy też pierwotny zamysł, jakie gatunki powinny się pojawić na naszych grządkach. Pozostaje pytanie, jak w ogóle założyć taki ogródek i jak później go pielęgnować?

Zakładanie ogródka warzywnego

Nawet jeśli planujemy założenie ogródka wiosną, warto przygotować miejsce pod niego jeszcze jesienią, aby przygotowało się na przyjęcie nasion warzyw.
Jeśli miejsce, gdzie ma znajdować się nasz ogród, obecnie pokrywa trawnik, trzeba zdjąć darń, po czym odkrytą ziemię przekopać. Do małych powierzchni wystarczy szpadel, do większych – glebogryzarka, której nie trzeba kupować do tego jednorazowego użycia, można ją wypożyczyć za kilkadziesiąt złotych. Zgodnie z założeniami, grządki rozmieszczamy w odległości nie szerszej niż 1, 2 m, tak aby był do nich dobry dostęp podczas plewienia. Ścieżki w ogródku powinny mieć mniej więcej 40 cm szerokości.

Czy zła gleba (np. ciężka, zbita czy zbyt piaszczysta) oznacza, że nie możemy stworzyć na niej ogródka? Niekoniecznie. Wystarczy dodać tam torfu lub kompostu zanim zdecydujemy się na posianie roślin. Jeśli ziemia jest luźna, można spodziewać się, że warzywa będą szybko rosły, ale też zabraknie im wody, która szybko paruje z takiej gleby. Wówczas można dodać do niej trochę cięższej ziemi.

Jak pielęgnować ogródek warzywny?

Przydomowy ogródek warzywny wymaga przede wszystkim podlewania. W ciepłym i suchym okresie trzeba nawadniać go nawet codziennie, najlepiej późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Kolejne, równie ważne zajęcie to usuwanie chwastów, tak by warzywa mogły swobodnie rosnąć. Nawet najmniejszy ogródek wymaga około godziny, dwóch tygodniowo spędzonych na pracy nad nim. Gdzie szukać wiedzy o pielęgnacji warzyw? Wystarczy sięgnąć do sieci, gdzie znajdziemy niejeden blog o ogrodnictwie.

Pierwsze prace w ogrodzie można rozpocząć już wczesną wiosną, kiedy to zaczynamy zasiew. Późniejszą porą można zdecydować się na rozsady. Początkujące osoby mogą zdecydować się na kupno nasion sprzedawanych na specjalnych taśmach, które posiadają substancje chroniące przeciw szkodnikom i grzybom, a także ułatwiające kiełkowanie.

Co przyda się podczas pracy w ogródku? Początkujący powinny zadbać o to, by mieć pod ręką narzędzia takie jak szpadel i mniejsza łopatka, motyka do spulchniania ziemi i mniejsza do odchwaszczania, do tego grabie i widły, które przydatne zwłaszcza jesienią. Pożywienie z włąsnego ogórka może być naprawdę świetne!