przeprowadzki firm Katowice

Bezpieczeństwo na drodze

Bezpieczeństwo na drodze

mar 30, 2018

Stan techniczny

Zachowanie i stałe kontrolowanie stanu technicznego samochodu jest kluczowe do zachowania bezpieczeństwa na drodze. Niesprawny samochód, może w każdej chwili ulec awarii i w najlepszej sytuacji spowodować przymusowy postój lub konieczność oddania samochodu do mechanika. Jednak znacznie gorszym scenariuszem są kolizje, a nawet wypadku na drodze. Brak świadomości stanu technicznego własnego samochodu stanowi bardzo duże ryzyko. Regularne dokonywanie przeglądu może czasem być zbyt małym zaangażowaniem w dbałość o stan techniczny auta. Zwłaszcza samochody o starszych rocznikach wymagają częstszego kontrolowania wszystkich elementów. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia lub obserwujemy nawet niewielkie zmiany w codziennym użytkowaniu pojazdu, warto skonsultować się z mechanikiem lub bardziej doświadczoną osobą. Nawet z pozoru nic nieznaczące usterki, mogą być czynnikiem ryzyka i ostatecznie powodem niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Bieżnik

Bardzo ważne dla bezpieczeństwa na drodze są opony. Zmiana opon pomiędzy sezonami jest niezwykle ważna i należy kontrolować ten proces i dbać o termin. Również bieżnik jest bardzo ważny. Zaniedbanie tej kwestii, może mieć w najgorszym przypadku bardzo tragiczny finał. Opony powinny być kontrolowane pod względem stanu technicznego i zużycia, tak samo jak wszystkie inne elementy samochodu i jego wyposażenia. Brak dostosowanych opon do warunków panujących na drogach, jest powodem wielu kolizji oraz poślizgów.

Pasy

Zapinanie pasów to obowiązek, lecz przede wszystkim sprawa bezpieczeństwa. Brak zapiętych pasów w momencie niegroźnej kolizji, może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla pasażera niezabezpieczonego pasami. Nawyku zapinania pasów należy uczyć także dzieci. Przewożąc najmłodsze dzieci w fotelikach za każdym razem dbamy o ich poprawne zapięcie. Dlatego też należy kontynuować ten proces do momentu gdy zyskamy pewność, że potrafią zadbać o to samodzielnie.

Stan zdrowia

Bardzo ważnym, często pomijanym aspektem zachowania bezpieczeństwa jest stan zdrowia kierowcy. Ograniczenie zdolności koncentracji, może być spowodowane występowaniem choroby lub jakichś dolegliwości, a także przyjmowaniem niektórych leków. Oczywistym jest również zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu lub innych używek powodujących zaburzenia świadomości. Dbanie o własne zdrowie podczas prowadzenia pojazdów jest koniecznością, aby nie spowodować niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym oraz pieszym.