wrz 12, 2019
Rokrocznie rośnie liczba użytkowników pojazdów mechanicznych. Prawo jazdy zdobywa ok. 70% młodych ludzi. Niestety, pomimo bardzo trudnych egzaminów, wzmożonych kontroli drogowych, kampanii społecznych, statystyki wypadków są nadal wysokie. Pomoc drogowa wyjeżdża coraz częściej do drogowych kolizji.
Kierowco nie szarżuj!
Najczęściej popełnianym błędem kierowców jest przecenianie swoich możliwości. Nadmierna brawura, czy wyprzedzanie to częsty widok na drogach. Drugim najpoważniejszym przewinieniem jest niedostosowywanie prędkości do warunków atmosferycznych. Nawet tzw. czarna nawierzchnia późną jesienią, czy podczas zimy, może być myląca. Mroźne powietrze skutecznie wiąże wodę, tworząc na jezdni taflę lodu. Jesienią trzeba się strzec spadających liści, które zalegają na asfalcie.
Nie tylko warunki drogowe, ale i kultura jazdy kierowców to duży problem w Polsce. Nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu, brak bezpiecznej odległości między pojazdami, nieprawidłowe zachowania wobec pieszego brzmią znajomo. Statystycznie każdy Polak przynajmniej raz spotkał się z takim zachowaniem.
Zmęczony? Odpocznij!
Policja i lekarze biją na alarm. Kierowcy, zwłaszcza ci zawodowi, którzy pokonują trasy krajowe i międzynarodowe, zbyt długi czas spędzają za kierownicą. Nadmierna próba siłowania się z własnym organizmem jest tragiczna. Długotrwała jazda, bez przerw, powoduje nadmierne zmęczenie i nawet groźne zaśnięcia w trakcie prowadzenia pojazdów. Przekaz jest prosty-odetchnij, holowanie nie jest najlepszym pomysłem na powrót do domu.
Jazda z procentami
Do narodowych, niechlubnych statystyk Polaków należy także jazda pod wpływem alkoholu. Zakrapiane imprezy i spotkania rodzinne nie zwalniają jednak z myślenia. Przypomnijmy, że w naszym kraju obowiązuje zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi po wcześniejszym spożyciu napojów wyskokowych. Kary za taką samowolkę są dwojakie. Polskie prawo wyróżnia dwie sytuację: kierowanie po spożyciu oraz stan nietrzeźwości. Pierwsze z wymienionych jest wykroczeniem, drugie natomiast karalne grzywną, a nawet aresztem.
Statystyki drogowe
Komenda Główna Policji corocznie publikuje informacje o wypadkach drogowych w kraju. Według dostępnych danych wskaźniki zabitych na 100 wypadków w krajach Unii Europejskiej są bardzo duże. Polska zajmuje niechlubne, pierwsze miejsce przed takimi państwami, jak Grecja, czy Rumunia w 2017 roku. Według danych pomoc drogowa prowadzi pracę minimum raz w tygodniu.
Najnowsze komentarze