wrz 3, 2019
Dbałość o planetę oraz młodzieżowe strajki klimatyczne zwracają uwagę opinii publicznej na problemy klimatu. Wysokie zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza unoszący się smog w dużych metropoliach, to nie tylko wyczuwalny, ale i widoczny argument, by zacząć działać. Ekolodzy i naukowcy biją na alarm-w zastraszającym tempie wyniszczamy naturalne źródła odnawialne. Niedawne susze, huragany to efekt zmian klimatu. Prognozy są pesymistyczne, jeśli nic z tym nie zrobimy-grozi nam totalna katastrofa.
Potrzeba zmniejszenia emisyjności gazów coraz częściej podejmowana jest, jako wyzwanie, przez twórców i koncerny samochodowe. Na rynku motoryzacyjnym zaczynają pojawiać się auta przyjazne naturze.
Ekologiczne samochody-czyli jakie?
Badania światowych organizacji zdrowotnych wykazały, że pyłki zawieszone realnie zagrażają zdrowiu i życiu organizmów. Wiele uznanych koncernów samochodowych uznało, że trzeba dostosować produkty do potrzeb rynku. Tak powstały samochody z oszczędnym silnikiem, hybrydy, auta elektryczne oraz takie, o napędzie wodorowym.
Pionierzy branży
Samochody niskoemisyjny, zwykłemu odbiorcy, kojarzą się zazwyczaj z czymś bardzo małym i cichym. Gabarytem przypominają raczej polskiego malucha, niż terenowego jeepa. Nic bardziej mylnego! Konstruktorzy prześcigają się w pomysłach, by stworzyć model idealny, dostosowany do nowoczesnego użytkownika. Przełomowe okazały się zastosowania Audi. Ten, kojarzący się głównie z luksusem i prestiżem, niemiecki producent, nie zawiódł swoich klientów. Jako pierwszy koncern wymyślił i wprowadził w życie projekt cud-zamianę prądu elektrycznego w gaz! Wszystko opiera się na tzw. e-gazie.
Wytwarzanie e-gazu
Początek wszystkiemu daje Matka Natura, e-gazowi również. Ekologiczne farmy wiatrowe, jak sama nazwa wskazuje- napędzane wiatrem, przechwytują i gromadzą energię. Jej nadmiar został skumulowany i wykorzystany w laboratoriach Audi. Naukowcy połączyli tę nadwyżkę z dwutlenkiem węgla. Za pomocą prądnicy wytwarza się syntetyczny metan. W efekcie końcowym ekologiczny samochód oddaje przyrodzie tylko dwutlenek węgla (37 g na kilometr)! Cena takiego pojazdu to: 202 180 zł. Ale to nie koniec nowości! W zakładach Audi powstał także e-diesel. Do stworzenia ekologicznego paliwa tym razem posłużyły wyselekcjonowane mikroorganizmy, woda, prąd z turbin wiatrowych oraz dwutlenek węgla. Trwają zaawansowane technologicznie prace, by ten ostatni był odzyskiwany naturalnie, czyli z samego powietrza!
Najnowsze komentarze