przeprowadzki firm Katowice

Jak się leczyć, żeby sobie nie zaszkodzić

Jak się leczyć, żeby sobie nie zaszkodzić

cze 30, 2019

Wielu z nas po wizycie u lekarza z powodu przeziębienia lub innego niegroźnego schorzenia, zastanawiało się zapewne, czy jest w ogóle sens wykupywać zapisaną nam receptę. Często jest to jednak konieczne, ponieważ nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Lekarz nie przepisywałby nam przecież tych wszystkich leków, gdyby nie były one nam potrzebne, żeby szybciej wyzdrowieć. Mimo wszystko ludzie dość często sami wchodzą w rolę lekarzy i wybierają, które leki zażywać, a które nie. Niestety, nierzadko zdarza się usłyszeć o przykrych konsekwencjach takiego postępowania.

Samowola w leczeniu nie popłaca

Nawet jeśli leki, które przepisał nam lekarz okazują się drogie, nie powinniśmy rezygnować z ich wykupywania. Jeszcze podczas wizyty możemy poprosić o wypisanie tańszych zamienników. W ostatnich latach coraz więcej powstaje tego typu preparatów i miejmy nadzieję, że ten trend się utrzyma, gdyż popularne leki znanych marek są dość drogie. Pamiętajmy też o tym, że recepta nie jest listą zakupów do dowolnej interpretacji i że należy kupić i używać wszystkich leków, które są tam zapisane, chyba że lekarz wspomni inaczej.

Wracając do poleceń lekarza – jakże często okazuje się, że pacjenci zupełnie je lekceważą i np. nie stosują leków przez cały zalecany okres. Jaki jest więc sens chodzenia w ogóle do szpitala lub ośrodka zdrowia po jakiekolwiek porady i diagnozę, skoro sami wszystko wiemy lepiej? Warto zaufać w tej kwestii specjalistom, którzy przeszli odpowiednie studia, mają doświadczenie i wszelkie umiejętności, które czynią je odpowiednimi autorytetami w zakresie leczniczych kuracji. Jeśli więc lekarz mówi o tym, że lek powinniśmy stosować 10 dni, bierzmy go tak długo, nawet jeśli po 5 dniach widzimy wyraźną poprawę.

Jak dopilnować samych siebie w przyjmowaniu leków?

Wielu ludzi m problem z regularnym przyjmowaniem leków. Jak zadbać o to, aby regularnie i we właściwych porach przyjmować przepisane nam lekarstwa? Najlepszym sposobem jest wykupienie sobie specjalnych pudełek z odpowiednimi przegródkami na każdy dzień tygodnia. Wystarczy tylko rozłożyć je w odpowiednie przegródki. Dzięki temu będziemy w stanie sprawdzić, czy dany lek już dzisiaj przyjęliśmy, a także rozplanować, na jak długo starczy nam wykupionych leków. Warto wyrobić sobie też nawyk dla leków które powinny być przyjmowane po posiłku – posiłek – lek.